Ako sa správať na internete? Možno triviálna otázka, ale určite sa na ňou treba zamyslieť. Zo skúseností v servise môžeme povedať, že ľudia rozhodne nie sú opatrní a bezhlavo dôverujú pochybným webovým stránkam a náhodným reklamám. Pozrieme sa na niekoľko hlavných hrozieb, ktoré na nás číhajú na internete.
Neznáme odkazy.
Poslal vám váš kamarát na facebooku nejaký link? Poslal ho bez toho aby k nemu napísal aspoň pozdrav, prípadne sa jedná o človeka, ktorý sa vám už mesiace neozval? Skúste sa ho najskôr opýtať, čo to je za odkaz a možno zistíte, že ani nevie o tom, že vám ho poslal. Dotyčný môže mať vírus, ktorý za neho odosiela odkaz na ďalšie vírusy. Podobných spôsobov môžeme nájsť na internete niekoľko. Podozrivé maily od neznámych osôb, neznáme internetové webstránky a podobne. Je dôležité NEKLIKAŤ na neznáme odkazy, pokiaľ nepochádzajú od dôveryhodného zdroja. Po jednom takomto kliknutí, sa vám môže stiahnúť do počítača škodlivý kód, ktorý môže útočiť na vaše citlivé údaje a dáta (heslá, internetbanking, fotky…).
Reklama
To isté platí a pri veľmi lákavých reklamách. Ak na vás niekde vyskakuje, že ste vyhrali nový iPhone, mám pre vás zlú správu. Nevyhrali ste ho. Ani dovolenku, ani 3999eur ani nové auto. Platí jediná rada – neklikať a neklikať – ignorovať.
Nedbanlivosť pri písaní názvu webstránky
Veľa podvodníkov na internete ťaží z nedbanlivosti a nepozorností ľudí. Len jednoduchý preklep v názve webstránky, vás môže dostať na úplne iný web, ktorý môže obsahovať potenciálne nebezpečný kód. Preto radšej skontrolujte, či ste napísali názov domény správne.
Správy, online komunikácia
Pridal si vás neznámy človek? Pochádza zo zahraničia? Prišiel vám mail od niekoho, koho vôbec nepoznáte? Ak sa vám to len trochu nezdá, treba preverovať, či ide o dôveryhodnú osobu. Ak si vás niekto pridal na facebooku, otvorte si jeho profil. Keď trošku prejdete jeho nástenku a budú tam dve fotky a dátum registráce dva dni dozadu, pravdepodobne ide o falošný profil. Ak vám príde podozrivý mail, netreba otvárať hneď prílohu. Práve mailová príloha vám môže spôsobiť prílohy. Treba overiť doménu z akej bol mail odoslaný (napr. @freetech.sk). Ak vám nie je známa, ani meno odosieľatela, určite prílohu neotvárajte.
Sociálne siete, instant messaging
Jednoduchý spôsob ako chrániť svoje súkromie na sociálnych sieťach a online komunikátoroch, je nezdieľať citlivé dáta. Fotky, ktoré patria skôr do súkromného albumu, ako na verejný profil, treba nechať len pre seba. Nezverejňovať ich na instragram, neposielať na whatsapp a len tak si môžete byť istý, že ich nikdy neuvidí nikto, kto by nemal. To čo dáte na svoju nástenku na facebooku, vás tak isto môže ovplyvniť dokonca aj o niekoľko rokov. Nejde len o fotky, ale aj napríklad o statusy, kde vyjadríte svoj názor na nejakú tému (politika napr.). O dva roky sa budete uchádzať niekde o prácu a potenciálny zamestnávateľ si vás môže aj cez facebook preveriť.
Ďalšie tipy
Dvojfaktorová autorizácia – ak je takáto možnosť, treba ju využiť. Okrem toho, že zadáte svoje heslo, príde vám napríklad SMS na mobil s kódom, ktorý potom zadáte pri prihlasovaní. Takto sa chránite, pred tým, že niekto vaše heslo „uhádne“.
Nepripájať sa na nezabezpečené WiFi – všeobecne, pripájaním na verejné WiFi siete, vystavujete svoje zariadenie bezpečnostnému riziku. Ideálne ak máte dobrý dátový paušál, WiFi nevyužívajte a ak áno, len také ktoré dobre poznáte.
Správa hesiel – heslo typu 12345, jankoamarienka, mojemeno, dátum narodenia a podobne nie sú vhodné. Heslo by malo obsahovať viac ako 8 znakov zložených s písmen (kombinácia veľkých a malých), čísel a prípadne iných znakov ako zavináč, mriežka a podobne.
Konzultácie s odborníkmi
Ak si nie ste istý, či nepostupujete nejaké bezpečnostné riziko, je vhodné sa poradiť s človekom z IT oblasti. Veľmi radi vám poradíme, či už na našom facebooku, alebo ak nás navštívite na našej predajni.